Investice

investice

Spořící účet

Spořící účet, který slouží ke zhodnocení volných peněz, je většinou zakládán na dobu neurčitou. Jeho výhoda spočívá v tom, že finanční prostředky jsou na něm zhodnocovány vyšší úrokovou sazbou, než je tomu u běžného účtu. Spořící účet se k němu většinou zakládá jako doplněk. Ovšem mnoho bank jej nabízí jako nezávislý finanční produkt. Ze zákona je pojištěn do výše 100 %, proto je jeho bezpečnost velmi vysoká.

I když spořící účet nabízejí všechny banky a družstevní záložny, výše úrokové sazby se značně liší. Závisí na délce výpovědní lhůty a výši zůstatku.Úroky se pohybují od desetin procenta až do dvou procent p.a. Nejlépe jsou na tom družstevní záložny, u kterých je při delších výpovědních lhůtách a vyšších vkladech možnost zhodnocení až 5 % p. a. Rozdíl v přístupu bank se liší i v zůstatku na spořícím účtu. Některé banky jej vyžadují až do výše desítek tisíc, jiné vůbec ne.

Komu se vyplatí spořící účet

Spořící účet je určen především pro ty, kdo mají k dispozici volné finanční prostředky a nemohou dlouhodobě investovat či nechtějí jít do vyššího rizika a dosáhnout tím i vyššího zhodnocení. Za vedení spořícího účtu si banky neúčtují poplatky, proto je dobré mít spořící účet k dispozici k uložení dočasně volných financí s tím, že je nutno mít v něm minimální vklad.

Úroky a minimální poplatky

Oproti běžným účtům se za zřízení a vedení spořícího účtu neplatí, jen u některých spořících účtů je stanoven minimální poplatek za výpis zaslaný poštou. Úroky jsou u spořících účtů od 0,1 % až do 2,4 % ročně s tím, že výše úroků je závislá nejen na sumě vložených peněz, ale rovněž na délce výpovědní lhůty.

Klady a zápory spořících účtů

  • peníze jsou zhodnocovány lépe, než u běžného účtu
  • vklad na spořícím účtu je vždy pojištěn na 100 % až do výše 100 000 EUR
  • zřízení účtu, jeho vedení a výpisy jsou zdarma
  • možné jsou automatické převody z běžného a na běžný účet
  • u spořícího účtu bez výpovědní lhůty jsou peníze kdykoliv k dispozici
  • u některých spořících účtů není nutno mít minimální vklad, nebo jen velmi nízký
  • u některých bank je možný elektronický přístup na spořící účet
  • nevýhodou může být podmínka vedení běžného účtu, ovšem jen u některých bank
  • většinou nižší zhodnocení než u jiných investičních produktů

Finanční služby propagované a nabízené na tomto webu poskytuje společnost STING Finance s. r. o. a zde uvedení poradci jako fyzické osoby, kteří jsou v oblasti: společnosti SAB servis s.r.o., IČO: 24704008, se sídlem Praha 1 - Nové Město, Jungmannova 748/30, PSČ 11000. Tuto skutečnost je možné ověřit v Seznamu regulovaných a registrovaných subjektů finančního trhu České národní banky na http://www.cnb.cz/cnb/jerrs, kde také najdete aktuální podrobnosti o registraci a jejím rozsahu